Przedstawiciele ostródzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Możliwych RzeczJasna uczestniczyli w targach British Educational Training and Technology Show w Londynie. Jakie nowoczesne rozwiązania edukacyjne zobaczyli? Które z nich mogłyby zostać wykorzystane również w Ostródzie?
BETT Show (British Educational Training and Technology Show) w Londynie oszałamiają swoim rozmachem. To największe targi w Europie poświęcone wykorzystaniu technologii w edukacji, połączone z konferencjami i warsztatami. Odwiedza je 35 000 osób, z ponad 100 krajów. Biorą w nich udział na setki wystawców, w tym tacy giganci technologiczni jak: Google, Apple, Microsoft, Intel, Adobe czy Lego. BETT SHOW to także kilkadziesiąt towarzyszących targom konferencji, seminariów i warsztatów prowadzonych przez autorytety z całego świata.
W tym roku przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Możliwych RzeczJasna mogli uczestniczyć w tym ogromnym wydarzeniu dzięki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i programowi Nowe Technologie Lokalnie.
Oto kilka rozwiązań podpatrzonych na BETT SHOW, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane także w Ostródzie przez naszych nauczycieli czy edukatorów:
1. Google for Education (https://www.google.com/edu/ ) – ogólnoświatowy i całkowicie darmowe rozwiązane dla szkół, które daje zintegrowane narzędzia do komunikacji i współpracy. W ramach tego programu Google oferuje szkołom hostowane usługi poczty e-mail, kalendarza i czatu, ale także praktycznie nieograniczona przestrzeń dyskową, czy unikatową usługę Google Classroom ułatwiająca komunikację w klasie, współdzielenie materiałów, monitorowanie postępów uczniów i wspólne osiąganie jeszcze lepszych wyników. Uczestnictwo w tym programie daje także dostęp do chromebooków w stosunkowo atrakcyjnych cenach.
2. Microsoft in Education - także znany wszystkim Microsoft ma swoje rozwiązania dedykowane edukacji, w tym bezpłatne usługi Office 365 Education oraz oprogramowanie do kodowania dla programujących uczniów/studentów. Firma Microsoft przygotowała także w ubiegłym roku zupełnie nową wersję popularnej nie tylko wśród dzieci gry Minecraft. Wersję, która jest przeznaczona dla sektora edukacji. Powstał cały serwis społecznościowy, na którym nauczyciele mogą dodawać stworzone przez siebie światy i dołączone do nich wykłady, by inni mogli z nich korzystać i się nimi wymieniać: https://education.minecraft.net/
3. Apple Education – ten gigant ma nie tylko swoje produkty dla edukacji, w tymaplikacje pomagające np. w nauce programowania: Swift Playground czy aplikacje wspomagające komunikację i zarządzanie procesem nauczania w klasie: Classroom. Apple daje także potężne narzędzie w postaci Apple Teacher Learning Center (Centrum nauki Apple Teacher). W tej darmowej dla użytkowników usłudze można rozwijać umiejętności, znajdować wskazówkami i pomysły edukacyjne od uczestników z całego świata. Można także tworzyć własne, multimedialne i w zasadzie niczym nieograniczone materiały edukacyjne. Program wymaga niestety dostępu do sprzetu firmy Apple. Więcej o programie http://www.apple.com/pl/education/teachers/
4. Ale innowacje w edukacji nie muszą się ściśle wiązać z technologiami. Kopalnią wiedzy dla zainteresowanych osób jest inicjatywa HundrED – stanowiąca część oficjalnych obchodów stulecia Finlandii obchodzonego w 2017. To rodzaj prezentu urodzinowego, który słynąca z wyjątkowego poziomu edukacji Finlandia daje całemu światu. Na stronie https://hundred.org można znaleźć opisy najlepszych pomysłów, inicjatyw i innowacji edukacyjnych nie tylko z samej Finlandii, ale z całego świata. Wszystkie te dobre praktyki są opisane, udokumentowane i możemy z nich korzystać zupełnie za darmo.
Świat wokół nas zmienia się w zawrotnym tempie. Nie mamy pojęcia w jakim świecie przyjdzie żyć i pracować naszym dzieciom. Na pewno będzie on wymagał od nich kreatywności, umiejętności współpracy i elastyczności. Możemy ich uczyć tak jak dotychczas, a możemy sprawić, żeby edukacja była przygodą, wyzwaniem i zabawą. Żeby chciało im się uczyć przez całe życie.
Autorka tekstu jest wiceprezeską Stowarzyszenia Inicjatyw Możliwych RzeczJasna, edukatorką oraz Mobilną Doradczynią w programie Nowe Technologie Lokalnie wspierającym organizacje pozarządowe, instytucje i szkoły we wdrażaniu nowoczesnych technologii. Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami programów i rozwiązań dostępnych dla szkół i edukatorów zapraszamy do kontaktu www.simrzeczjasna.pl
Za możliwość udziału w BETT SHOW serdecznie dziękujemy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.